https://www.high-endrolex.com/6 https://www.high-endrolex.com/6 Atletika Košice

Aktuality

18.03.2017

Legendy košickej atletiky. JOZEF PLACHÝ

Vyrastal v Barci, začínal všestranne v Barci u učiteľa TV, trénera Vrabca. Robil všetky športy. Na učilišti na Strojárenskej ulici  sa učil za strojného zámočníka. Prihlásil sa na stredoškolské preteky v cezpoľnom behu ako 15ročný a zaujal Tibora Lieskovského. Ten ho poslal na okresný prebor v cezpoľnom behu ktorý vyhral s veľkým náskokom (písal sa rok 1965). Porazil všetkých chlapcov aj z Lokomotívy (pod vedením trénera Ladislava Petö) Ten ho hneď zaregistroval do Lokomotívy. Už za Lokomotívu vyhral kraj a na majstrovstvách Čs. Republiky mladšieho dorastu skončil 6. Toto všetko s možno desiatimi tréningami na jar!

Nasledovala prvá letná skutočne atletická sezóna. Už v tej sa dokázal byť na 1000m druhý v Československu za 2,36,9 ( Sušice,16r.) Písal sa rok 1965.

Nasledujúci rok už Jozef Plachý vyhral majstrovstvá Československa staršieho dorastu v cezpoľnom behu (3Km) aj na dráhe 800m ( 1,53,4).

Ako 18 ročný zopakoval „double“ : titul Majstra Československa v cezpoláku aj na 800m a nominoval sa na m ČSSR seniorov, kde tesne nepostúpil do finále, ale vytvoril čs. rekord dorastu 1:50,6.

V tom čase už bol členom mládežníckych reprezentačných výberov. Sledoval pri tréningoch svoje vzory, Pepu Odložila, Standu Jungwirtha.... V roku 1967 tréner Petö odišiel do zahraničia a celá tréningová skupina prešla pod trénera Jana Lišku. Tento sa zostal Jozefovým trénerom až do konca jeho kariéry.  ( O Janovi Liškovi napíšeme zvlášť).

Začal trénovať (po práci v strojárni vo VSS) 4x týždenne. Občas sa dostal na reprezentačné sústredenia aj s dospelými podľa tréningového plánu trénera Lišku.

Začiatkom sezóny 1968 prestúpil do vtedajšej Slávie VŠT ( predchodca dnešného Akademiku TU Košice) a skokovo sa zlepšil z prvých pretekov na 1:50.... o dva týždne na 1:48,6. O ďalšie tri týždne už porazil kompletnú československú špičku s Jungwirthom, Hruškom, Pěnkavom, Bláhom na Rošického memoriáli (ešte na škvare) v čs juniorskom rekorde 1:47,1.

Bol to zároveň limit na Olympijské hry v Mexiku 1968 !!!

O prvý seniorský titul sa mladý Košičan delil s legendárnym Tomášom Jungwirthom v „mŕtvom preteku“ (nebola ešte cieľová kamera).

Od roku 1968 do roku 1997 nasledujúcich 10 československých šampionátov seniorov na 800 nepoznalo iného víťaza ako Jozefa Plachého.

Nasledovala 2 mesačná príprava na OH. Posledné trojtýždňové sústredenie absolvoval vo výške 2,300m v Transylvánskych Alpách v Rumunsku. Tu ho zastihla správa o okupácii. V tichu sa už zmieril s tým že na OH sa nepôjde. Zo sústredenia v Rumunsku sa vrátil do Košíc vlakom do vyprázdnených Košíc.

Nakoniec sa OH cestovalo.

Aklimatizácia v Mexiku trvala 3 týždne.

Preteky na 800 m na OH mali tri kolá. V rozbehu bol Jozef Plachý druhý s 1:48,2, v semifinále šokoval všetkých novým juniorským svetovým rekordom 1:45,9 a druhým miestom !!!

Do finále nastúpil ako najmladší.

Dnes si vyčíta, že po semifinále siahol v cieli po kyslíkovej bombe ( štadión bol vo vysokej nadmorskej výške, čo bolo pozitívne pre šprintérov a skokanov, ale kruté pre bežcov) a vdychoval príliš studený vzduch. Na druhý deň už ho načínala angína....  Finále sa bežalo naplno, druhé kolo sa ešte viac rozpumpovalo... v cieli vyrovnal víťaz Ralph Doubell  svetový rekord 1:44,3. Jozef vyrovnal opäť juniorský svetový rekord, skončil 5. a k medaily mu chýbalo 0,2 sekundy!

Ako 19 ročný dostal prvé štátne vyznamenanie Majster športu ! V tom roku sa chlapec z Barce dostal medzi 10 najlepších športovcov Československa.

Na Pražskom hrade bol prijatý ako jediný Slovak medzi hviezdami ako Věra Čáslavská, Duchková, Daněk, Hubnerová, Kurka.... Prijali ich TOP politici Smrkovský, Černík, Svoboda a Jozefa osobne veľmi srdečne Alexander Dubček.

Po návrate do Košíc nasledovala „pracovná úľava“. Z továrne VSS sa o neho postarala nasledujúcich 11 mesiacov Slávia VŠT, dostal prácu ako údržbár na internátoch. Pre študentov VŠT sa stal atrakciou, doprevádzal ho mnohokrát potlesk...  Trénovalo sa na Lokomotíve, na škvarovej dráhe, ktorú položil legendárny pán Sibera ( ten položil poslednú netartanovú, prírodnú dráhu na OH v Tokiu).  Prajní futbalisti umožnili atlétom prezliekať sa na lavičke striedačky, šatňa nebola žiadna.... O pár desiatok rokov neskôr prajní futbalisti rozbrázdili skvelú škvarovú dráhu aby získali pár štvorákov trávnika. Behávalo sa do Čermeľa, na Bankov, na okruhoch 7,14,21km okruhoch.

1969:

Pribúdali sústredenia doma aj v zahraničí.  Z košickej tréningovej skupiny emigrovalo v roku 1969 až šesť atlétov do zahraničia.

Jozef Plachý sa dostal výberu Európy v medzikontinentálnom stretnutí Európa Amerika. Štartovali po 2 najlepších z oboch kontinentov. V Stuttgarte pred 60 tisíc divákmi vyhral 800 m v čs rekorde 1:45,4 a bol vyhlásený za najlepšieho atléta stretnutia !

V rokoch, keď boli OH každé 4 roky bolo takéto interkontinentálne stretnutie mimoriadne prestížne. Dá sa povedať že bolo najväčšia atletická udalosť medzi olympiádami.

Toto víťazstvo ( v konkurencii atlétov ako Dick Fusbury, ...) považuje Jozef Plachý za svoje najväčšie. Čs Televízia toto mala víťazný finiš Jozefa v znelke G-B-S nasledujúcich 7 rokov ..... Pre vašu predstavu, túto reláciu si nedalo ujsť pravidelne  možno polovica z asi 15 miliónov Čechoslovákov.

Celkovo štartoval za Európu 3x.

V tomto roku boli majstrovstvá Európy v Aténach , kde skončil druhý, po presile troch Nemcov o 0,2 sekundy.

V tejto sezóne neprehral v žiadnom z 30 pretekov okrem finále ME. Všetko v drese Slávie VŠT a Československa.

V roku 1969 absolvoval svoje prvé turné po USA s pretekmi v halách  (v spoločnosti Věry Čáslavskej, Josefa Odložila).  Prvé preteky vyhral v slávnej Medison Square Garden na drevenej palubovke pred 20 tisíc divákmi. V tom čase sa ešte hľadal v halách štandard a ovály merali od 140 do 200m (220y)... V Luisville vytvoril európsky rekord na 1,000 yardov.

Medzi 8 pretekmi ( od San Francisca , cez Montreal po  New York)  absolvoval tréningové campy na univerzitách.

V roku 1969 sa prvý krát stal halovým majstrom Európy v Grenobli.

V prvú októbrovú nedeľu počas MMM ( ešte sa dobiehalo na štadióne Lokomotívy) sa zorganizoval exhibičný pretek na 1,000m za účasti Medimureca, Mumenthalera ..... štadión zaplnilo okolo 10,000 divákov a Jozef vyhral v československom a ešte dnes platnom slovenskom rekorde 2:18,5.

Jozef Plachý sa dostal v 20 rokoch na vrchol kariéry. Na konci roka ho vyhlásili druhým najlepším bežcom v Európe !!!

V r. 1970 prestúpil do VSŽ, kde dostal „zamestnanie“ v oceliarniach podobne ako hokejisti, hádzanári.... Zároveň začal študovať na Strednej strojníckej priemyslovke... V tých rokoch sa striedali OH s ME každé 2 roky. Nebolo toľko príležitostí ako dnes.

Halové ME ale boli každý rok.  Pre atlétov boli atraktívne medzištátne stretnutia, ktorých absolvoval celkom 35 za celú kariéru.

V tomto roku sa prvý krát otvorila tartanová dráha v Prahe na Strahove a Jozef Plachý vytvoril európsky rekord na 880yardov ( 1:46,7)

Halových turné po USA absolvoval celkom 4x , štartoval celkom v 36 pretekoch a nikdy neskončil horšie ako tretí. V roku 1972 sa stal 23.2. medzinárodným majstrom USA v Medison Square Garden.

V r 1971 sa ozvali prvý krát achilovky ( súvislosť prechodom zo škvary na tartan). Štartoval na ME, kde skočil 6-ty.

Pravidelne behával za Duklu Praha, alebo repre aj štafetu 4x400. Stávalo sa, že na repre stretnutiach alebo lige štartoval na 400, 800, 4x400. Osobák na 400m má z prípravy na OH v Mexiku 47,1.

V r 1972 bol opäť olympijský rok. V životnej forme v semifinále podcenil taktiku vo finiši a o 0,1 sekundy nepostúpil do finále ako prvý nepostupujúci. Toto si dodnes vyčíta.

V r 1973 sa konali ME v Rotterdame. Jozef si odniesol bronz z 800m a striebro zo štafety 4x800m, ktorá bežala v čisto slovenskom zložení Samborský, Kováč, Plachý, Šišovský ( o prsia za Nemcami).

V r 1974 bol štvrtý na halových ME v Katoviciach.

V r 1973 nastúpil na vojnu do Banskej Bystrice, na diaľku stále trénoval s Janom Liškom.  Z Banskej Bystrice sa už do Košíc nevrátil, ale upísal sa na 5 rokov armáde v Prahe. Tréner Liška dostal možnosť ako úspešný tréner prejsť z Košíc do Prahy na Duklu a Jozef ho teda nasledoval ( 1975).

Ešte v Košiciach začal študovať právnickú fakultu ( ukončil ju v Prahe v r 1980)

Na Dukle v Prahe chytil druhý dych.

Rok 1976 bol olympijský.  Legendárny Juantorena  v jeho legendárnom ťažení za dvoma olympijskými titulmi „dal“ v rozbehu Jozefovi 20metrov a toto znamenalo rozhodnutie prejsť na 1,500m.

V r. 1977 s trénerom úplne zmenilii tréning. V prípravnom období nabehal miesto 500km mesačne  (aj keď v inej kvalite) okolo 700km.

Konečne bol zdravý a „išla“ mu dobre jak 800ka tak 1,500ka .

Všimol si ho britský manažér výberu Európy, ale keďže na 1,500m bol už „jasný“ Steve Ovett, Jozef získal nomináciu na 800m. Tu už mu Juantorena tak neutiekol a v konkurencii výberu 8 atlétov zo všetkých kontinentov skončil tretí za 1:45,50 ( československý rekord meraný elektronicky)

Ako študujúci vojak vyhral svetovú univerziádu v Sofii na 1,500m.

V tomto roku sa podarilo Jozefovi vrátiť Albertovi Juantorenovi prehru z OH v Montreale a to na mítingu nie menšom ako WeltClasse Zürich ( pre neznalých to je jeden zo 4 najcennejších mítingov na svete, niečo ako atletický Grand Slam).

Rok 1978 bol rokom majstrovstiev Európy v Prahe. Prebiehali za asi najkrutejšej zimy ( max 11st) v histórii ME. Pred ME mal Jozef formu ( 1.46,8) a porazil neskoršieho majstra Európy.  V krutej zime Jozefa skolila choroba, ....dutiny mu išli prasknúť a vo finále skončil na 1,500m dvanásty.

1979 už bol opäť spolu s Karlom Kolářom v drese Európy ako náhradník za Steva Ovetta a Sebestiana Coea v Montreale....

Rok 1980 bol opäť rokom Olympiády. Jozef sa dostal do finále spolu s Ovettom a Coeom ( ktorí štartovali pod olympijskou zástavou kvôli bojkotu niektorých krajín) a skončil na skvelom 6-tom mieste na 1.500m.

V rokoch 1982 – 85 absolvoval trojročné štúdium trénera 1. triedy na UK Bratislava  so špecializáciou behy na stredné a dlhé trate.

Záver kariéry nastal v 33 rokoch, keď prebral tréningovú skupiny od J. Lišku, ktorý postúpil na šéftrénera Dukly Praha. Z jeho zverencov sú najznámejší Josef Vedra, Marcel Theer, Tesáček, Michálek, Šubrt, Fabo.

S trénovaním skončil v 1993 a prešiel ako právnik na Ministerstvo Obrany ČR.

Dnes (ako hovorí) je „pracujúci senior“, podniká, zastupuje nemeckého výrobcu priemyselného čistenia vzduchu.

Vizitka :

10x seniorský majster Československa na 800 a 2 x na 1,500, 2 x m Československa v cezpoľnom behu

Osobné rekordy : 400m : 47,1 , 800m 1:45,50 , 1,500  3:37,04, míľa 3:52, 6

majster USA,

4 x v desiatke športovcov ČSSR ( 2., 4., 7., 10.)

3 x v desiatke najlepších bežcov Európy !! ( 2., 5., 7.), všetky behy od 100 po maratón)

4 x prekonal európsky rekord

9x čs rekord ( 800,1000,1500, míľa), dodnes drží slovenský rekord na 1,000.

Jeho slovenský rekord vydržal 39 rokov !

Český rekord na 1 míľu od roku 1977 nebol prekonaný dodnes.

Držiteľ čestných titulov udeľovaných štátom : Majster športu a Zaslúžilý majster športu.

Účastník 4 Olympijských hier na stredných tratiach, čo sa nepodarilo nikomu v dejinách !

Na Facebooku Atletika Kosice si môžte pozrieť vzácne videá z OH staré až 50 rokov.

Súčasnosť:

Aj v súčasnosti sa aktívne venuje atletike. Od roku 2000 do roku 2012  organizoval  masovú súťaž pre deti a mládež pod názvom Hľadáme nového Jozefa Plachého (zrušená zo strany SAZ).

V rodných Košiciach organizuje beh pod názvom Plachého míľa, ktorý v tomto roku (2017) bude mať jubilejné 10. výročie, taktiež v Medzeve sa uskutoční 10. ročník Behu oslobodenia pre školskú mládež.

Okrem toho robí kondičného trénera mládeže v Slávii Praha.

Vychoval špičkového futbalistu Ondřeje Karafiáta, ktorého trénoval od šiestich rokov  (Slovan Liberec – 1. Česká liga)

autor: sn, zdroj: www.atletikakosice.sk

späť...
https://www.high-endrolex.com/6