Aktuality

11.02.2017

Ing Štefan Hrušovský - (Pravdepobne) najstarší aktívny atletický štartér na svete.

ako štartér na P-T-SAko trenér mal v  tréningovej skupine v určitom období dokonca až 18 zverencov , ako sám potvrdil na jedného trénera  je to už dosť . Ak by chcel vymenovať všetkých , ktorí prešli jeho rukami „ to si už ani nepamätám , ale najväčšou hviezdou bol Martin Sedlák reprezentant Slovenska v behu na 400m , Ivan Hupka majster SR dorastencov 110pr.,  Ondrej Melich , Peter Hančin ......venoval som sa väčšinou šprintérom a prekážkarom“ . V civilnom povolaní konštruktér – projektant absolvent strojníckej fakulty VŠT Košice , sa ešte  ako penzista  venoval trénerskej činnosti aj profesionálne na športovom gymnáziu v rokoch 1993 – 1994 , potom až do roku 2012 , keď zo zdravotných dôvodov ukončil pôsobenie vo funkcii trénera v oddiely Akademik TU Košice. Je toho názoru , že keď tréner nevie predviesť zverencom to čo od nich vyžaduje , nemal by sa tomu viac venovať .

Málo kto si však pamätá nato , že Štefan Hrušovský bol vynikajúci šprintér od 100 až do 400m , dokonca aj diaľkar . „ Pretekársku kariéru som začal v roku 1948 na školských súťažiach , neskôr ako člen Jednoty ČSD Košice do roku 1952 , keď som musel narukovať na základnú vojenskú službu“. Hrdí sa s úsmevom na tvári , že v roku 1953 získal majstra letectva v behu na 400m . Po vojenčine sa začal venovať atletike profesionálne , keď sa v 1960  družstvu mužov podarilo prebojovať do 1. celoštátnej ligy vtedajšieho Československa , ako poznamenal „ boli sme vtedy jediné slovenské družstvo . Po ročnom pôsobení však z ligy vypadli , no opäť sa tam vrátili už po dvoch rokoch. „ Bol som vtedy na vrchole svojej kariéry a  zabehol aj svoje osobáky /osobné rekordy/ . 100m 10,9  , 200m 22,6s , 400m 51,4, 400m prek. 57,2 ,  200m pr. 25,7 , diaľka 648cm. S pretekárskou činnosťou som prestal ako 53 ročný veterán , keď som sa postavil na štart  poslednej stovky /100m 13,7s/ „ .

Po ukončení aktívnej činnosti sa Pišta ako ho kamaráti volali , venoval funkcionárskej a rozhodcovskej činnosti zároveň. Bol predsedom atletického oddielu VŠT PS Košice od roku 1980 – 1987, a od roku 1984 v atletickom zväze pôsobil aj ako rozhodca chôdze , štartér a inštruktor lektor pre školenie rozhodcov. Mnohí si ho pamätajú ako štartéra na rôznych podujatiach , treba spomenúť , že zo štartovacej pištole strieľal aj na legendárnom mítingu PTS v Bratislave , na Viedenskom mítingu v Rakúsku . Je neodmysliteľnou súčasťou MMM v Košiciach od r. 1960 , kde začínal ako asistent a neskôr ako hlavný štartér.

 

Epilóg :

Osobnosti o ktorých sme sa rozhodli písať si zaslúžia aby sme si ich pripomenuli, prejavili im tak svoju úctu a rešpekt. Aj keď „nenosili medaile“, majú obrovskú zásluhu na tom, koľko detí sa  atletike  venovalo v  pozitívnej atmosfére s ľudským prístupom.

Poznámka spoluautora:

Keď som ešte ako žiak, niekedy v roku 1979 poskakoval pred blokmi na štarte, usmieval sa na mna otcovsky nevysoký štartér. Cítil som pritom od neho pohodu a podporu. Podozrievam ho dokonca, že mi prinášal pri pretekoch štastie. Sem tam sa zjavil práve na mojom štarte dokonca aj v Prahe. Po rokoch som presvedčený, že rovnaký pocit mali tisíce atlétov štartujúcich na pretekoch predovšetkým v Košiciach.  Pre väčšinu atlétov to bol ( a je) predovšetkým pán štartér Hrušovský.

Autor: Michal Safko , sn

Na treningu s Emilom Zátopkom v Košiciach

späť...